Początki hodowli.

Nasza przygoda z hodowlą kotów rasowych miała swój początek w 2002 roku, kiedy do naszego domu zawitała pierwsza kotka – przedstawicielka rasy brytyjskiej k

rótkowłosej w kolorze niebieskim. Zapewne wielu czytających będzie nurtowało pytanie, dlaczego zaczęliśmy hodowlę kotów brytyjskich i jak to się stało, że finalnie naszą hodowlę dziś tworzą tylko ragdolle?

Ragdolle zachwyciły mnie wiele lat wcześniej, zanim podjęłam decyzję o przyjęciu do swojego domu kota. Piękny seal bicolour zerkający na mnie niebieskimi oczami z albumu o kotach rasowych śnił mi się po nocach przez wiele miesięcy. Niestety w tamtych czasach ragdolle należały do niezwykle rzadko spotykanej rasy nawet w Europie. W Polsce na tamtą chwilę nie było jeszcze żadnych przedstawicieli ragdolli, więc zakup takiego kota wydawał mi się nierealny. Sprowadzenie kota z zagranicy uznałam na swoistą fanaberię, więc odstąpiłam od szalonego na tamten moment pomysłu.

Na wystawie kotów rasowych zachwyciły mnie także koty brytyjskie. Po zapoznaniu się z szeregiem artykułów na temat charakteru i wymagań tych pluszowych niedźwiadków, postanowiłam zakupić kotkę brytyjską. Z pierwszą kotką odwiedziłam kilka wystaw, nauczyłam się wiele na temat tej rasy i postanowiłam spróbować swoich sił również w hodowli. W międzyczasie w Polsce pojawiły się 2 hodowle rasy ragdoll. Zachwycona tym zjawiskiem zakupiłam swojego pierwszego ragdolla – kastrata wystawowego Vigo from Beruthiel*PL o domowym imieniu Marcin (więcej o Marcinie możecie przeczytać w zakładce ‘Kastraty’ na naszej stronie). Marcin okazał się przełomem w naszej hodowli. Jeździliśmy z nim na wystawy, czerpiąc wiedzę na temat tej unikalnej wówczas rasy od zagranicznych sędziów oraz hodowców. Kiedy uznałam, że mam wystarczające informacje dotyczące genetyki, zdrowia, rozróżniam typy oraz linie rasy ragdoll, postanowiłam zakupić pierwszą kotkę hodowlaną.

Decyzja i wybór został przeze mnie starannie przemyślany, skonsultowany z sędziami oraz hodowcami. Z Rzymu przywiozłam piękną seal colourpointową kotkę Atenę (Atena Snowflakesdolls*IT). Atena była naszą gwiazdą i ozdobą wystaw, była także wspaniałym domownikiem i wiernym przyjacielem rodziny. Niestety odeszła za ‘Tęczowy Most’ mając niespełna rok w wyniku toksykacji wątroby i braku kompetencji lekarzy weterynarii.

W międzyczasie moją fascynację wzbudziły ragdolle w tzw. nowych kolorach czyli rude, kremowe oraz tortie z pręgowaniami. W tamtych czasach te odmiany barwne nie były uznane przez naszą federację FIFE toteż kotów tych nie sposób było spotkać na żadnych wystawach zagranicznych. Pomimo tej przeszkody, zdecydowałam się na sprowadzenie ragdolli w tych kolorach, mając nadzieje, że wkrótce i te kolory zostaną oficjalnie uznane za odmianę barwną rasy ragdoll.

Z Holandii przyjechała do nas pierwsza kremowa pręgowana kotka Chanidolls Lady Vanja of Supurrsonic. Vania była pierwszą kotką w Polsce w tym kolorze. Wkrótce dołączył do nas NL*Tajeschidolls Arakan of Supurrsonic – pierwszy w Polsce ragdoll o umaszczeniu cream bicolour. Chanidolls Lady Vanja wraz z USA*Siambalirags Jantarem (pierwszym w Polsce kocurem rasy ragdoll) powołali na Świat pierwszą w Polsce kotkę o umaszczeniu blue tortie lynx mitted Caymira’s Oniro Supurrsonic*PL. Oniro zdobyła tytuł championa – także jako pierwsza przedstawicielka rasy ragdoll w tym kolorze i umaszczeniu.

Niebawem do naszego grona dołączyła kotka z Finlandii FIN*Dollcious Queen of Hearts blue tortie mitted, która była pierwszą w Polsce kotką rasy ragdoll w nowym kolorze, która zdobyła tytuł BEST in SHOW.

Jesteśmy niezwykle dumni z faktu, że byliśmy trzecią w Polsce hodowlą tej rasy i rozpoczęliśmy popularyzację nowych kolorów w naszym kraju.

Jakie są nasze koty hodowlane?

W chwili obecnej hodujemy ragdolle, bazując na znakomitych liniach hodowlanych z wielu zakątków Świata. Każdy nowy kot, który wspiera nasz program hodowlany jest bardzo starannie wybrany i jego wybór NIGDY nie jest przypadkowy. Każdy kot, który wspiera nasz program hodowlany jest poddany badaniom w kierunku chorób genetycznych HCM oraz PKD.

Do hodowli kwalifikujemy tylko najlepszych przedstawicieli rasy ragdoll. Wielokrotnie zdarzało się, że kot, którego zakupiliśmy do hodowli nie sprostał naszym oczekiwaniom i nigdy nie został poddany rozrodowi. Jest to zjawisko całkiem częste, a odpowiedzialność hodowcy, polega na podjęciu decyzji o wycofaniu takiego kota. Jestem absolutnie przeciwna rozmnażaniu kotów rasowych, które nie spełniają wysokich wymagań oraz założeń hodowlanych.

 

Podstawowe założenia hodowlane.

 Zdrowie i dobra kondycja naszych kotów jest priorytetem w naszym planie hodowalnym. Jak wspomniałam powyżej, każdy kot, którego zdecydujemy się rozmnożyć przechodzi wszystkie możliwe badania w kierunku chorób genetycznych oraz wirusowych. Drugą niezwykle istotną kwestią, na którą zwracamy szczególną uwagę jest temperament kotów. Nie używamy do hodowli kotów, które pochodzą z agresywnych linii (tak – takie linie także można spotkać wśród przedstawicieli tej spokojnej i zrównoważonej rasy) bądź kotów nieśmiałych, stroniących od kontaktu z człowiekiem. Trzecim niezwykle ważnym elementem planu hodowlanego jest fenotyp naszych ulubieńców. Kolejność wymienionych przeze mnie zagadnień nie jest przypadkowa. Każdy pomysł na krycie – rozważamy pod wieloma aspektami jednakże wstępne decyzje podejmujemy w oparciu o trzy wyżej wymienione założenia – dokładnie w tej kolejności i nigdy odwrotnej.

W trosce o zdrowie naszych kotek, nie przyjmujemy do krycia kotek z innych hodowli. Dodatkowo także nie kryjemy naszych dziewczynek kocurami, które mieszkają w innych hodowlach.

Nasze koty żyją z nami w domu. W moim przekonaniu, niezwykle ważnym elementem posiadania hodowli jest zapewnienie optymalnych warunków do życia naszym pupilom. Nasze ragdolle nie są izolowane od życia rodzinnego, nie żyją w klatkach i w odosobnieniu. Każdy nasz kot jest dla nas wyjątkowy i poza faktem uczestniczenia w programie hodowlanym jest także członkiem naszej rodziny i tak też jest traktowany.

Staramy się socjalizować kocięta jak najlepiej potrafimy w oparciu o wieloletnie doświadczenia. Maluszki od pierwszych chwil mają kontakt z człowiekiem i przyzwyczajane są do odgłosów codzienności, aby w przyszłości wyrosnąć na odważnych, ciekawych Świata przedstawicieli rasy ragdoll. Z chęcią utrzymujemy kontakt z nowymi opiekunami, udzielamy porad, służąc swoją wiedzą i doświadczeniem. Bardzo cieszą nas Państwa historie i opowieści o kotach, z przyjemnością oglądamy zdjęcia i obserwujemy jak się rozwijają nasi wychowankowie.

Czy można obejrzeć nasze koty?

 Generalnie tak. Jednakże należy pamiętać, że poza życiem hodowlanym prowadzimy także intensywne życie zawodowe (na kocie hobby trzeba przecież mieć finanse) oraz życie rodzinne. Wolny czas nie zawsze mamy możliwość poświęcać na kocie pogawędki i prezentowanie naszych pupili. Gdybyśmy zdecydowali się na przyjmowanie wszystkich gości, którzy chcieliby tylko obejrzeć ragdolla, nasze drzwi nie miałby szansy na zamknięcie. Jeśli ktoś z Państwa chciałby na żywo obejrzeć przedstawicieli tej pięknej rasy i porozmawiać na temat ragdolli, zachęcamy do odwiedzin wystawy międzynarodowej.

Oczywiście przyszli właścicieli kociąt mają zawsze możliwość odwiedzania nas i malców. Kocięta można odwiedzać dopiero po pierwszym szczepieniu ze względu na ich bezpieczeństwo. Prosimy wówczas, aby odwiedzający nie byli przed wizytą u nas, w żadnej innej hodowli, aby zminimalizować ryzyko przenoszenia ew. chorób.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi domownikami!

Nasza hodowla jest zarejestrowana w klubie EKKR (FIFE) www.ekkr.vot.pl

Dominika Regulska