Pierwsze wystawy

Wybór klubu i organizacji felinologicznej

Zanim zgłosimy naszego kota na wystawę musimy się zapisać do organizacji felinologicznej. Jest wiele organizacji zrzeszających miłośników oraz hodowców kotów rasowych takich jak : FIFE, TICA, CFA, WCF. Orgazniacje te różnią się od siebie nie tylko regulaminami ale również standardami rasy zgodnie, z którymi są oceniane koty. My skupimy się na FIFE i wystawach organizowanych przez tę organizacje, jakoże do niej należymy i bieżemy udział w jej wystawach.

Aby zapoznać się z klubami w Polsce działąjacymi pod patronatem FIFE należy odwiedzić stronę Felis Polonia ( www.felispolonia.eu)  i wybrać zakładkę kluby i stowarzyszenia. Wybór klubu jest dowolny i nie musi zostać zachowana zasada  terytorialności – w praktyce oznacza to, że nie musimy zapisać się do klubu w naszym mieście czy też jego okolicach, ale możemy wybrać klub z zupełnie innego rejonu. Każdy klub ma swoje zasady i wewnętrzne regulaminy, cenniki etc. Więkoszość klubów załatwia formalności za pomocą e-maila i kontaktów telefonicznych ale nie każdy z nich. My należymy do Elitarnego Klubu Kotów Rasowych – w skrócie EKKR i serdecznie polecamy nasz klub.

Jak zapisać kota na wystawę ?

Kiedy już zapiszemy się do jednego z klubów i dokonamy wszelkich formalności takich jak : opłata za składki członkowskie, rejestracje etc, dostarczymy odpowiednie dokumenty (np. kserokopie rodowodu, ew. wniosek o nostryfikacje – w przypadku kiedy nasz kot pochodzi z innego stowarzyszenia niż FIFE ), możemy zapisać naszego pupila na wybraną wystawę.

Zanim do jednak nastąpi upewnijmy się czy na pewno nasz kot posiada : aktualne szczepienia ( zgodnie z wymaganiami organizatora ) oraz microchip.

W chwili obecnej w Polsce zgłoszenia są elektroniczne i wystarczy wejść w odpowiedni link zamieszczony na stronie orgazniatora wystawy i wypisać wszelkie dane. Do zapisu kota na wystawe należy przygotować następujące dokumnety, z których będziemy spisywac dane: rodowód, książeczkę zdrowia (paszport )z numerem chipu. Tak przygotowani do wypełnania formularza zaczynamy prostą procedurę.

Po kilku dniach na nasz e-mail przyjdzie potwierdzenie przyjęcia kota na wystawę, które należy wydrukować i podstemplować w swoim klubie.

Po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia kota na wystawę należy opłacić jego uczestictwo a potwierdzenie opłaty zabrać ze sobą na wystawę w celu okazania.

Jak się przygotować  do uczestnictwa w wystawie ?

Niezbędnym etapem przygotowania się do uczestnictwa w wystawie jest zamówienie/uszycie odpowiednich firanek. Firanki służą do odzielenia kocich sąsiadów i bardzo ważne jest, aby nie były one przeźroczyste. Nie ma wymogów co do materiału, koloru czy wzorów jakie powinny zawierać firanki – tutaj każdy wystawca ma pełne pole do popisu a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Należy pamiętać, że wymiary klatki to 65x65x65x65. Firanki zawieszemy bo bokach klatki a na spód/dno kładziemy sztywny materiał, tak aby kot miał poczucie bezpieczeństwa. Może to być sztywna wykładzina albo dywnik łazienkowy – ważne jest, aby materiał na spód klatki był mocny, aby kotu nie wypadały łapki pomiędzy pręty klatki.

Do klatki można włożyć pupilowi poduszkę, budkę, oponkę etc. Można także zamonotować mu hamak. Poniżej zdjęcie naszych 3 klatek z jednej z wystaw.

Warto także pomyśleć o siatce/ folii/ pleksi , którą zakładamy na klatkę, aby ustrzeć naszego pupila przed natarczywymi zwiedzającymi próbującymi włożyć palce przez pręty w celu pogłaskania kota. Wystawa jest dla kota dużym przeżyciem podczas debiutu  i warto mu zaoszczędzić stresu i zabezpieczyć w ten sposób klatkę.

Przed wystawą obowiązkowa jest również wizyta u weterynarza, który wyda nam oświadczenie o stanie zdrowia kota, które pokażemy na miejscu. Taka wizyta musi się odbyć nie wcześniej niż 3 dni przed wystawą ale zawsze należy upewnić się na stronie organizatora czy nie ma większych obostrzeń co do jej terminu.

Sprawdź czy wszystko masz przygotowane !

a)dokumenty

1. Kot ma ważne szczepienia, microchip i jest zdrowy.

2. Mamy potwierdzenie przyjęcia na wystawę podstemplowane przez macierzysty klub.

3. Dokonaliśmy opłaty za uczestictwo kota w wystawie  i posiadamy potwierdzenie przelewu.

4. Kot został zbadany przez weterynarza i posiadamy zaświadczenie o stanie zdrowia i możliwości wzięcia udziału w wystawie kotów ( nie wcześniej niż 3 dni przed wystawą)

b) niezbędne rzeczy na wystawę

1. Firanki oraz spód do klatki + inne wyposażenie tj. budka

2. Kuweta, żwirek i łopatka

3. Ręczniki jedorazowe ( na wszelki wypadek )

4. Miska do wody i miska na chrupki/morke

5. Świeża woda dla kotka oraz jedzenie

6. Kosmetyki ( np puder i szczotki).

Wystawa

Zanim kot zostanie wpuszczony na halę wystawową przechodzi kontrolę weterynaryjną. W tym miejscu kot będzie zbadany, zostanie sprawdzony jego chip oraz zaświadczenie weterynaryjne jak również szczepienia w książeczce/paszporcie.

Następnie udajemy się do stanowiska organizatora gdzie pokazujemy dowówd wpłaty oraz potwierdzenie zgłoszenia. Otrzymujemy kopertę z numrem klatki oraz kota i udajemy się w jej kierunku.

Po przygotowaniu klatki warto sprawdzić przy ringu jaki sędzia będzie nas oceniał, aby pilnować swojej kolejności. Numery kotów zapraszanych do oceny są wyświetlane na tablicy albo wyczytywane przez mikrofon. Trzeba zachować czujność, ponieważ kiedy nie zjawimy się na czas sędzia ma prawo zgłosić kotu absencję i tym samym wykluczyć go z konkursu.

Kota do ceny zanosimy na rękach albo w transporterze. Polecam jednak przejście z kotem na rękach, ponieważ wyciąganie na siłę kota z transportera na ringu powoduje dodatkowy stres. Stawiamy kota na stoliku i wsłuchujemy uwag i pochwał sędziego.

Sędzia wszystko zapisuje na karcie oceny, którą wraz z dypolmem będziemy mogli odebrać po zakończonej wystawie.

Sędzia ocenia kota zgodnie ze standradem rasy ragdoll zatwierdzonym przez FIFE. O standardzie ragdolla w naszej organizacji można poczytać tutaj : http://www.fifeweb.org/wp/breeds/breeds_prf_stn.html

Ocena sędziego jest niepodważalna.

Co oznaczają oceny ?

Kot na wystawie może otrzymać następujące oceny :

Ex/V – ocena doskonała

SG/VG – ocena bardzo dobra

G – ocena dobra

Do oceny jest dodawana również lokata, którą określa się cyframi 1,2,3,4 i są one przydzielane kotom tej samej płci, startującym w tej samej klasie i w tym samej odmianie barwnej.

Kiedy kot startuje w klasie otwartej ( od 10 miesiąca życia ) otrzymuje również certyfikat, który będzie uprawniał go w przyszłości do uzyskania tytułu. W sytuacji kiedy w naszej klasie i kolorze jest więcej kotów sędzia robi porównanie, podczas którego dokonuje wyboru kota, któremu przyzna certyfikat. Przy porównaniu właściciel trzyma kota na rękach w określonej dla danej rasy pozycji.

 Ragdolle trzyma się wyciągnięte ze swobodnie zwisającymi przednimi łapami – aby pokazać charakterystyczny dla ragdolla zwis. Koty konkurujące o certyfikat stają obok siebie – należy pamiętać o trzymaniu odległosci od sąsiada i nie staniu zbyt blisko obych kotów. Sędzia podchodzi do każdego kota, ponownie go ogląda i obserwuje, który z nich najlepiej się prezentuje i posiada najbardziej zbliżony do ideału standrad. W przypadku kiedy w danej rasie i kolorze ( niezależnie od klasy ) znajdą się co najmniej 3 koty sędzia zorganizuje kolejne porównanie noszące nazwę Best in Variety w skrócie BIV. BIV to wybór najlepszego kota w danym kolorze. Dla hodowców to bardzo cenne wyróżnienie. Podczas BIVu podobnie jak do porównania do certyfikatu koty są trzymane przez swoich opiekunów i stają obok siebie. Sędzia uważnie przygląda się wszystkim uczestnikom konkursu i wybiera najlepszego.

Kiedy sędzia oceni wszystkie koty, wszystkich kategrii rozpocznie się konkurs o nominacje do best in show czyli to finału. Tutaj sytuacja jest już bardziej skomplikowana bo o wejście do fianłu czyli o nominację walczą koty danej kategorii – różnych ras. I tak w przypadku ragdolli ( kategoria druga – koty półdługowłose ) może stanąć do walki o nominacje zarówno mainecoon, kot święty birmański, kot norweski leśny czy syberyjski. Sędzia będzie wybierał najlepszego kota spośród każdej kategorii, którą oceniał w danym dniu zaczynając od kociąt, poźniej młodzież, kastarty, weterani, kotki i kocury. Otrzymanie nominacji to zszczyt i ogormne wyróżnienie dla każdego wystawcy.

Po rozdaniu nominacji jest przerwa, która trwa ok godziny. W tym czasie ring jest przygotowywany do Best in Show czyli do finału. W finale znajdą się najlepsze koty, które uprzednio otrzymały nominacje.

W fianle koty prezentują stewardzi. Właściciele swoje pociechy obserwują z dużej odległości – poza ringiem. Na ringu podczas fianłu mogą przebywać tylko stewardzi. Koty na rozpoczecie konkursu oczekują w specjalnie przygotowanych na ringu klatkach.

Best in Show odbywa się kategoriami. Sędziowie w fianle zaczynają konkurs od wyboru najlepszego miotu, kociaka, młodzieży, kastrata, kotki, kocura oraz weterana w swojej kategorii. Każdy zwycięzca swojej klasy wiekowej otrzymuje tytuł best in show.Tutaj znowu – tak jak przy nominacjach konkurują ze sobą różne rasy. Najlepszy kot dorosły danej kategrii przechodzi dalej oczekując na roztrzygnięcie konkursu Best of Best gdzie już konkurują ze sobą najlepsze koty różnych kategorii.

Certyfikaty oraz klasy wystawowe.

Rozróżniamy następujące klasy wystawowe ( uwaga ! certyfikat dopiero w klasie otwartej ! )

kl. 1  Klasa Supreme Championów SC ( dawnej Europejskich Championów)

kl.2  Klasa Supreme Premiorów SP ( dawniej Europejskich Premiorów )

kl.3  Klasa Grand International Champion

kl.4  Klasa Grand International Premior

kl.5 Klasa International Champion

kl.6 Klasa International Premior

kl.7. Klasa Champion

kl.8 Klasa Premior

kl.9 Klasa otwarta ( kot musi mieć ukończone 10 miesięcy)

kl.10 Klasa kastratów

kl. 11 Klasa młodzieży ( od 6 – 10 miesięcy )

kl.12 klasa kociat ( od 3- 6 miesięcy)

kl.14 Klasa kotów domowych

kl. 16 Klasa Weteranów

Kl.17 Klasa miotów ( min. 3 kociaki ).

Tytuły, certyfikaty, terminologia

CH czyli Champion : 3 certyfikaty CAC na wystawach międzynarodowych FIFE od 3 różnych sędziów.

PR czyli Premior ( dla kastratów ): 3 certyfikaty CAP na wystawach międzynarodowych FIFE od 3 różnych sędziów.

IC czyli International Champion : 3 certyfikaty CACIB od 3 różnych sędziów w tym co najmniej jeden z wystawy zagranicznej.

IP czyli International Premior :  3 certyfikaty CACIP od 3 różnych sędziów w tym co najmniej jeden z wystawy zagranicznej.

GIC czyli Grand International Champion : 6 certyfikatów CAGCIB od trzech różnych sędziów w tym 2 wystawy zagraniczne albo 8 certyfikatów CAGCIB od czterech różnych sędziów w tym jedna wystawa zagraniczna.

GIP czyli Grand International Premior: 6 certyfikatów CAGCIP od trzech różnych sędziów w tym 2 wystawy zagraniczne albo 8 certyfikatów CAGCIP od czterech różnych sędziów w tym jedna wystawa zagraniczna.

SC czyli Supreme Champion : 9 certyfikatów CACS od trzech różnych sędziów w tym 2 wystawy zagraniczne albo 11 certyfikatów CACS od szcześciu różnych sędziów w tym jedna wystawa zagraniczna.

SP czyli Supreme Premior: 9 certyfikatów CAPS od trzech różnych sędziów w tym 2 wystawy zagraniczne albo 11 certyfikatów CAPS od szcześciu różnych sędziów w tym jedna wystawa zagraniczna.

Słownik wystawowy :

WW czyli World Winner : zwycięzca Świata – najwyższy tytuł w FIFE, o który można walczyć tylko raz w roku na wystawie Światowej.

JW czyli Junnior Winner : zwycięzca Młodzieży : kot musi mieć 5 wygranych Best in Show w klasie od 3 – 10 miesięcy.

DSM czyli Distinguished Show Merit : kot musi zdobyć “Best in Show” lub “Best Opposite Sex przynajmniej 10 razy. Najkrótszy okres czasu między zdobyciem pierwszego i dziesiątego tytułu “Best in Show” lub “Best Opposite Sex” wynosi dwa lata i jeden dzień; ma to na celu zapobieżenie zbyt szybkiemu uzyskaniu tytułu DSM.

DVM czyli Distinguished Variety Merit : zasady są podobne do  tytułu DSM, należy zebrać 10 ocen BIV w okresie minimum 2 lat i 1 dzień. Liczą się oceny uzyskane od 1.01.2008 roku.

DM  czyli Distinguished Merit (DM) – “Zasłużony dla Rasy”, jest uwarunkowane urodzeniem przez kotkę przynajmniej 5 kotów, które zdobyły tytuł IC/IP, w wypadku kocura – spłodzeniem przynajmniej 10 kotów, które zdobyły tytuł IC/IP. Ważne są wyłącznie tytuły zarejestrowane przez FIFe. Tytuł “DM” jest umieszczony po pełnym imieniu kota.

BIV czyli Best In Variety – najlepszy w kolorze

BIS czyli Best in Show – finał – najlepszy w finale

BIC czyli Best In Category – najlepszy w danej kategorii

BOS czyli Best Opposite Sex – najlepszy kocur/kotka w danej kategorii

BOB czyli Best of Best – zwycięzca finału – najlepszy z najlepszych

Opracowanie : Dominika Regulska

zdjęcia i opracowanie  są własnością hodowli Supurrsonic*PL brak zgody na kopiowanie bez wiedzy autora !